Home / Вијести / СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ПОДГОРИЦИ

 

DSC04007

У понедељак 26. јануара 2015. године, у навечерје празника Светог Саве, у крипсти Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици одржана је овогодишња централна Светосавска академија у Митрополији црногорско-приморској, на којој су узели учешћа професори и ученици Богословије Светог Петра Цетињског.

Манифестацију је благословио и поздравно слово изговорио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије који је казао да је овогодишња академија посвећена 520-ој годишњици ободско-цетињског „Октоиха“.

Он је показао први примјерак „Октоиха петогласника“, који је управо изашао из штампе послије 520 година у издању Митрополије црногорско-приморске, манастира Високи Дечани и Народне библиотеке Србије.

„Враћамо се, дакле, србуљској, српској рецензији старословенског језика управо са разлога што је то рецензија Светих Кирила и Методија, а онда Светих Наума и Климента. А послије Наума и Климента, пресудну улогу у обликовању старословенског језика одиграо је управо Свети отац наш Сава“, казао је Митрополит Амфилохије.

„Прослављајући ову годишњицу ми смо дужни да се сјетимо непроцјењивог доприноса Светог Саве и његове, црквене његове школе, просвете у формирању, не само духовности и наше свеукупне средњовјековне културе него управо и у формирању језика“, подвукао је Митрополит Амфилохије.

Др Душан Батаковић, историчар и дипломата, директор Балканолошког института САНУ је у светосавшколе књижевне, богословскеској бесједи подсјетио да нам је Свети Сава дао културу и идентитет, и тако нас учинио народом.

„Код нас се увек када се Свети Сава запостави, крене неком странпутицом. Свети је Сава онај светионик који нам осветљава пут. То је једна духовна лампа која нам даје јасан путоказ у будућност, кроз све
сциле и харибде овога света“, казао је Батаковић.

„Није случајно Свети Сава установио једну од најважнијих породичних установа у нашем народу – крсну породичну славу“, казао је он.

У умјетничком дијелу програма наступили су поред ученика Цетињске богословије СПД „Јединство“ из Котора, СПД „Светосавник“ из Подгорице, Црквени хорови „Свети Марко“ из Подгорице и „Свети новомученик Станко“ из Никшића, народни гуслар Рајо Војиновић, етно-појац Даница Никић и ансамбл музичко-поетског спектакла „Стојте галије царске“ предвођен Јеленом и Иваном Жигон.

 

Leave a Reply

 
 
 
 
 
 
 

 
април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930