Home / Вијести / ПРОФЕСОРИ И УЧЕНИЦИ ЦЕТИЊСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ МОЛИТВЕНО УЧЕСТОВАЛИ У СВЕЧАНОМ ПРИЗИВУ СВЕТОГ ДУХА ЗА ПОЧЕТАК РАДА САБОРА СПЦ У ПЕТРОВОЈ ЦРКВИ У РАСУ

 

Поводом обиљлежавања 900-годишњице рођења Светог Симеона Мироточивог, овогодишњи Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве започео је 14. маја 2014. године светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у манастиру Студеници и свечаним чином призива Светога Духа који је служен у храму Светих апостола Петра и Павла у Расу, код Новог Пазара.

Његова Светост Патријарх Српски Г. Иринеј пристигао је у храм Светих апостола Петра и Павла у Расу у пратњи Његовог Преосвештенства Епископа Рашко-призренског Г. Теодосија и отачаствених архијереја. Патријарха Српског и преосвећене архијереје пред овим древним храмом, у коме је Св. Симеон Немања примио Св. Крштење и у коме су одржавани народни сабори у вријеме Немањића, дочекало је више стотина вјерника са својим парохијским свештеницима, игумани и игуманије наших најзначајнијих манастира са својим монаштвом, као и ученици Призренске и Цетињске богословије са својим наставницима.

Свечани чин призива Св. Духа служио је Викарни Епископ Моравички Г. Антоније уз саслужење протојереја ставрофора Саве Јовића, секретара Св. Архијерејског Синода, архимандрита Саве Јањића, игумана манастира Високи Дечани и двојице ђакона. Након молитве у којој су поред присутних архијереја учествовали и бројни вјерници који су до последњег мјеста испунили овај храм, Његова Светост Патријарх Српски благословио је присутне архијереје пред предстојеће заседање Сабора које ће наредних дана бити настављено у Патријаршији у Београду.

Након завршеног чина призива Св. Духа, Епископ Теодосије, као домаћин, обратио се присутнима и поздравио у име свештества, монаштва и вјерног народа Епархије Рашко-призренске Његову Светост Патријарха Иринеја и сабране Архијереје. Потом се присутним архијерејима, свештенству, монаштву и верном народу очинским ријечима обратио Његова Светост Патријарх Српски Г. Иринеј нагласивши значај почетка Св. Архијерејског Сабора у древном Петропавловском храму у Расу и то у јубиларној деветстотој години од рођења родоначелника српског рода, православне вјере у српском народу и српске културе, Св. Симеона Мироточивог – Стефана Немање.

„Светим Симеоном Немањом и делом његових славних синова започела је историја рода нашега на овим светим просторима. Ако има игде свете благодатне земље, где је благодат Божија сишла и заувек остала и пренела се на све српске крајеве – то је земља Рашка, земља Старог Раса, земља Ђурђевих Ступова, Сопоћана, Студенице и других наших великих и славних светиња,“ рекао је Патријарх Иринеј. У наставку своје беседе Патријарх Српски нагласио је да осећа велику радост што Српска Православна Црква која ових дана започиње редовно заседање Св. Архијерејског Сабора то чини управо овде на овој светој земљи. „Ово није само почетак Светог Сабора Архијереја наше Цркве, већ Црквено-народни сабор код ове свете цркве Апостола Петра и Павла“, рекао је Патријарх Иринеј. Првопрестолник Српске Цркве подсјетио је присутне да је управо ово та благословена земља на којој су живели Св. Симеон, Св. Ана – Анастасија, Св. Сава, Св. Стефан Првовенчани и други чланови светородне династије Немањића, који су оставили не само бројне светиње, манастире и цркве, него и и оно што је трајније и веће – бројне светитеље и богоугоднике који су водили и дан данас духовно воде српски народ. „Нема већег знања и сазнања, рекао је Патријарх Иринеј, него да нас води моћна рука Божија преко светих угодника Божијих просијавших у роду нашем“

У наставку свог пастирског обраћања Патријарх Српски позвао је очински српски православни народ на простору Рашке области да остане на својим огњиштима и да у миру и хришћанској љубави живи са својим комшијама, браћом по крви, јер смо сви, како је рекао, потомци Св. Саве и светих Немањића.

У наставку је одржан пригодан културно-уметнички програм уз певање и рецитације ученика Призренске и Цетињске богословије као и фолклорне игре дечијег ансамбла из Новог Пазара.

Ученици Богословије Светог Петра Цетињског у току програма, отпјевали су пјесму Краља Николе „Онамо, намо“.

По завршетку свечаности професори и ученици Цетињске богословије упутили су се ка Црној Гори, гдје су се у Бијелом Пољу срели и са протојерејем Дарком Пејићем, а у вечерњим часовима су стигли на Цетиње, носећи благослов са дивне прославе у манастиру Студеници и у Петровој цркви код Новог Пазара.

 

Leave a Reply

 
 
 
 
 
 
 

 
мај 2024.
П У С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031