Home / Вијести / ПРОТОЈЕРЕЈ-СТАВРОФОР ГОЈКО ПЕРОВИЋ У ЕМИСИЈИ РАДИО-БЕОГРАДА „ВЕЧЕРАС ЗАЈЕДНО“: НЕКО ЋЕ РЕЋИ ОВО ЈЕ БОРБА ЗА ЦРКВУ, А ЈА БИХ ТОМЕ ОБАВЕЗНО ДОДАО И БОРБА ЗА ЦРНУ ГОРУ

 

 

Ријеч је о кршењу основних људских права, о једнакости пред судовима, о праву на суђење, о уставној одредби да је забрањено дискриминисање и одредби да су црква и држава раздвојене.

Отац Гојко Перовић, ректор Богословије на Цетињу, оценио је да хаос у Црној Гори ником добро не може донети. Он за вечерашњу емисију “Вечерас заједно” објашњава како је до нереда у Црној Гори дошло. “С једне стране, на тако легитимне и јасне захтјеве Цркве да је Закон о слободи вјероисповести лош и да треба донијети бољи, имате једноумну реакцију црногорских власти, гдје се ни између редова не појављује никакво питање да ли су можда погријешили и да ли 250 000 људи на улицама представљају знак да можда није требало да донесу тај Закон. У тако затегнутој ситуацији, потпуно је нормално и природно да спонтанитет младости, духовитости, креативности и на тај начин протестује.

С друге стране, отвара се простор, а има и смишљених акција које иду на провокације и заоштравање, како за тему не бисмо имали Закон и мирне црквене литије. Да цитирам пријатеља: Ако ми из Цркве нисмо позивали на то да литије буду без страначких и политичких обележја, онда ни море није слано.

Све што иде у прилог стављања Закона у други план, није добро, ни за Цркву ни за народ. Јер, неко из власти ће радије да се бави немирима, сукобима и тучама него да га неко пита да ли си донио добар закон и хоћеш ли га поправити. Отворено тврдим да је властима у Црној Гори драже да има сукоба, јер показују потпуно одсуство жеље за дијалогом.

И сад ове последње поруке које су нам послали, то је позив на разговор о примијени Закона. То мало личи на неку непримјерену трговину. Ми имамо нормалнији, легитимнији захтјев – промијените закон. А хаос у држави никоме добро не може донијети.”

Толико народа на улицама у Црној Гори никада није било

Гојко Перовић подсећа да Црква непрекидно позива на миран и молитвен тон литија, али да, каже, сама чињеница да је све већи број људи на улици говори да је теже одржати поредак. “Црква је одговорна за своје литије, а оне су и даље у црквеном и молитвеном тону. Међутим, литије су подигле и друго грађанство и омладину која жели да искаже и друго незадовољство. Тако посљедњих дана имамо бојење зидова у боје српске тробојке, које су истовремено и боје Краљевине Црне Горе. Те боје су нађене кад смо преносили посмртне остатке краља Николе из Француске у Црну Гору. Дакле, то није ништа против Црне Горе, а јесте буђење свијести код те омладине. И на то имамо једну бесмислену, репресивну реакцију полиције, која сузавцем растјерује ту омладину. А онда имамо још смијешнију сцену да полицијска патрола чува бијели зид. Да сад не набрајам каквих све графита има, каквих скарадности и неморалности, то се не дира.

Наравно, тробојка није старија од Француске буржоаске револуције, али, ако је и тако, она представља универзалне симболе слободе, братства и једнакости.

Перовић наглашава да су литије које организује Митрополија већ мјесец дана откако је спорни Закон усвојен, легитиман грађански протест.

“Неко ће рећи да се народ пробудио, неко ће рећи да је чудо, неко, као власти у ЦГ – политичке демонстрације обучене у црквено рухо, али сви који прате збивања ових мјесец дана се слажу да толико народа на улицама у Црној Гори никад није било. Било је музичких догађаја и спортских такмичења, били су и политички митинзи, али да истовремено тргови свих црногорских градова буду пуни и да се све одвија у мирном и молитвеном тону, то још нијесмо имали. О томе сам причао и са неким НВО и грађанским активистима – сви имају само једно мишљење – да је у питању легитиман грађански протест вјерника, и не само вјерника него и људи који се залажу за то да Црна Гора има нормалне законе, законе који не крше Устав и основна људска права. Онда се ту сабрало много људи и сви смо у истом тону. Неко ће рећи ово је борба за Цркву, а ја бих томе обавезно додао и борба за Црну Гору која ће имати нормалне законе, поштовати основна људска права и Устав.

Ту се увијек мора рећи да Влада у Црној Гори претходних годину дана није хтјела никакав дијалог, да је (не)вјешто избјегавала ситуације да се расправља и зато је то први аргумент против Владиног исказа.

Јер, да су наше примједбе неосноване, сигурно бисмо лако разговарали и они би нам лако на то указали. Дакле, они су се нечега плашили. Наше су примједбе итекако основане. Реч је о кршењу основних људских права, о једнакости пред судовима, о праву на суђење, о уставној одредби да је забрањено дискриминисање и одредби да су Црква и држава раздвојене. Све то овај Закон крши и то је лако и читљиво и ономе који није правник. Имате ових дана и чињеницу из црногорских медија – готово да не постоји правник који је вољан и способан да такав закон брани”, рекао је о. Гојко за Радио Београд.

Ускоро правни приговори СПЦ

„Наш правни тим врло брижљиво припрема те приговоре и они су управо ових дана прошли провјеру највећих стручњака за та правна питања, професора универзитета. Контактирали смо све људе из те бранше и управо смо сад у фази пред предавање тих приговора. Да ли ће бити усвојене или не? Имате земљу у којој иста власт влада 30 година, а први човјек те власти, иако би требало да буде предсједник свих грађана, иако би требало да буду одвојене законодавна, извршна и судска власт, тај предсједник и прије наше иницијативе изричито каже да се Закон неће повући. Па сад замислите у каквој су ситуацији судије Уставног суда, кад предсједник, који би макар требало да ћути сада док се процес не заврши, тако говори, а о протестима говори да су лудости.“

Нема неслоге

„Нема никакве неслоге, али и међу домаћицама кад спремају славу, кад се по кући рашире брашно и јаја, дође до неког несагласја, но увијек се заврши са богатом славском трпезом. Потпуно је нормално да ми који живимо у Црној Гори и тамо дијелимо добро и зло са тим народом па и са тим властима, да ми можда боље разумијемо ситуацију него било који добронамјерни Србин у Београду. Али ту не може и не смије бити размимоилажења.

Извор: Радио-Београд

 

Leave a Reply

 
 
 
 
 
 
 

 
април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930